zadawania pytań drogą mailową, czy telefoniczną. Zachęcamy Państwa do obejrzenia nagrań tegorocznych webinariów i ponownych odwiedzin - wkrótce pojawią się nowe tematy.
Środa 30 października 2024 r.
Repozytorium Akt Rejestrowych PRS to platforma uruchomiona w lipcu 2021 r w ramach elektronicznego KRS pod adresem https://rar.ms.gov.pl/ Spółki KRS składają do niego wszelkie wnioski wraz z załącznikami oraz dokumenty (jak np. umowa spółki). Szybki dostęp do dokumentów firmy KRS jest pomocnym narzędziem w pozyskiwaniu informacji o bieżącej sytuacji Spółki. Bez konieczności wizyty w sądzie można sprawdzić, czy w podmiocie podjęto uchwały lub dokonano zmian. Każdy złożony przez Spółkę wniosek do KRS wraz z załącznikami jest umieszczany w Repozytorium. Raporty KRS pobierane z użyciem Systemu G2I lub Serwisu Portal KRS, mogą zawierać komplet aktualnych informacji pobranych on-line w czasie rzeczywistym z Repozytorium wraz z linkami do dokumentów źródłowych w pdf. Rejestr Zastrzeżeń PESEL został uruchomiony w celu zapobiegania negatywnym konsekwencjom nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych osób, które dokonają zastrzeżenia numeru PESEL. Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe, leasingodawcy, SKOK-i, notariusze i dostawcy usług telekomunikacyjnych mają obowiązek weryfikacji numerów PESEL osób fizycznych w rządowym Rejestrze Zastrzeżeń numerów PESEL, przed zawarciem określonego rodzaju umów np. kredytu lub pożyczki. Zawarcie umowy mimo istniejącego zastrzeżenia skutkować będzie brakiem możliwości: dochodzenia roszczeń z tytułu zawartej umowy oraz zbycia wierzytelności. Systemu G2I umożliwia weryfikację Rejestru on-line, w czasie rzeczywistym, bezpośrednio z użyciem API Serwisu Ministerstwa Cyfryzacji, a także za pośrednictwem BIK lub biur informacji gospodarczej BIG. Materiały z wydarzenia:
Środa 23 października 2024 r.
AMLScreening Plus to synergia usług Monitoring Podmiotów oraz AMLScreening. Umożliwia zautomatyzowany monitoring na listach sankcyjnych osób powiązanych z podmiotem KRS, np. udziałowców, Zarządu, Prokurentów oraz beneficjentów rzeczywistych. Wystarczy, aby użytkownik wczytał do usługi identyfikatory podmiotów KRS, np. ich NIP, REGON, KRS, aby system automatycznie identyfikował zmiany w strukturze kapitałowo-osobowej podmiotu oraz także zmiany beneficjentów podmiotu - ujawnianych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Tak zmieniająca się codziennie lista firm i osób powiązanych będzie monitorowana pod kątem wystąpienia na listach sankcyjnych AML. Dzięki zautomatyzowaniu procesu identyfikacji zmian w danych podmiotów KRS zapewniona jest zgodność z regulacjami, a procesowi monitoringu/screeningu na listach sankcyjnych AML poddawana jest zawsze aktualna lista osób powiązanych z podmiotem (np. Zarząd, beneficjenci), zapewniając szczelność wewnętrznego systemu Compliance w firmie. Materiały z wydarzenia:
Środa 19 czerwca 2024 r.
Podczas Webinaru Prelegenci zaprezentowali, skupiając się na aspekcie praktycznym - biznesowym, narzędzia z Oferty InformacjaKredytowa.pl Sp. z o. o. dla bieżącego monitorowania Kontrahentów, pod kątem wystąpienia zmian, które mają wpływ na współpracę, np. zmiana beneficjenta rzeczywistego w CRBR, zmian danych rejestrowych KRS (nazwy/adresu), wystąpienie podmiotu na Liście osób oraz podmiotów objętych sankcjami prowadzonej przez MSWiA. Obowiązek identyfikacji oraz sprawdzania beneficjenta obejmuje coraz to nowe branże i sektory, a jego realizacja może być wyzwaniem merytorycznym, jak też technicznym. Dlatego narzędzie do porównywania rozbieżności w danych beneficjenta wyznaczonego wg. KRS i CRBR oraz monitoring zmian pod tym kątem były interesujące dla Uczestników. W programie:
Materiały z wydarzenia:
Czwartek 28 listopada 2023 r. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały zagadnienia związane identyfikacją beneficjenta rzeczywistego w kontekście przepisów sankcyjnych. Wiedza na temat beneficjentów jest niezbędna do procesów uszczelniających działania związane z AML a co za tym idzie, do bezpieczeństwa biznesu. Jako dopełnienie części merytorycznej zaprezentowaliśmy narzędzie do porównywania informacji o beneficjencie z KRS i CRBR. 18 października 2023 Jesteśmy Partnerem kolejnej edycji konferencji organizowanej przez Personalities, a poświęconej zbieraniu i monitorowaniu informacji o kontrahentach. Wydarzenie skupia się na aspektach Compliance i AML związanych z szeroko pojętą oceną naszych partnerów biznesowych. W programie mowa o obowiązkach, jakie na przedsiębiorców nakładają nowe regulacje prawne. przede wszystkim na aspekcie praktycznym - biznesowym. Zaprezentujemy narzędzia z Oferty InformacjaKredytowa.pl Sp. z o. o. ułatwiające bieżącą weryfikację i monitorowanie kontrahentów. Środa 9 listopada 2022 r. W trakcie Wydarzenia omówiliśmy źródło informacji o upadłościach Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) w dwóch aspektach: Materiały z wydarzenia:
Środa 25 maja 2022 r. Temat istotny, gdyż prowadzenie stosunków gospodarczych z firmami i osobami wpisanymi na tzw. "polską listę sankcyjną" podlega karze do 20 milionów złotych. Z kolei instytucje obowiązane powinny stosować środki bezpieczeństwa finansowego w stosunku do klientów, w szczególności, gdy: doszło do zmiany uprzednio ustalonych danych dotyczących klienta. Podczas webinarium Prelegenci zaprezentowali narzędzia umożliwiające bieżące monitorowanie portfela podmiotów (kontrahentów, dostawców, konkurentów), pod kątem wystąpienia zmian, które mogą mieć wpływ na współpracę, np. zmiana beneficjenta rzeczywistego, zmiana danych (nazwy/adresu), etc. Zaprezentowane zostały także możliwości weryfikacji i monitorowania Kontrahentów na listach sankcyjnych AML w tym na Liście osób oraz podmiotów objętych sankcjami prowadzonej przez MSWiA. Materiały z wydarzenia:
Środa 30 marca 2022 r. Kolejne z cyklu webinariów poświęcone było powiązaniom między podmiotami. To ważne źródło informacji o firmie, którego wykorzystanie wydaje się konieczne przed nawiązaniem współpracy z potencjalnym klientem. Jak identyfikować powiązania pomiędzy firmami czy osobami i jak je monitorować? Co analiza powiązań kapitałowo-osobowych może wnieść do zrozumienia rynku, jego kondycji i kierunków rozwoju oraz do analizy konkurencji z perspektywy analityka, jak i uczestnika rynku? O tym między innymi była mowa podczas tego spotkania. Zaprezentowano narzędzia i case study ich wykorzystania. Materiały z wydarzenia:
Środa 23 marca 2022 r. Omówiliśmy pozornie oczywiste źródło informacji o kontrahentach, jakim są sprawozdania finansowe. Poza zwięzłym usystematyzowaniem wiedzy o obowiązkach publikowania danych, ich interpretacji, prelegenci opowiedzieli o źródłach danych, możliwościach wykorzystania bazy eSprawozdań, dostępie API, jakości danych, potencjale baz personalizowanych. Materiały z wydarzenia:
Środa 16 marca 2022 r. Cykl rozpoczęliśmy od tematu "Beneficjent rzeczywisty". Wszyscy zainteresowani już wiedzą, kto ma obowiązek zgłaszania i jak przeprowadzić procedurę w CRBR, jakkolwiek dla porządku też zostało to omówione - nasze dwugodzinne spotkanie głównie poświęciliśmy innemu punktowi widzenia: jak te informacje wykorzystać i monitorować. Materiały z wydarzenia: | |||||||||||
|